„Flexi novela“ zákoníku práce byla schválena Poslaneckou sněmovnou

Dlouho diskutována tzv. „flexi novela“ zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, která si klade za cíl zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, jakož i pružnost a modernizaci trhu práce, byla dne 7. 3. 2025 schválena Poslaneckou sněmovnou. Snaha části vládní kolice prosadit v rámci této novely i možnost ukončit pracovní poměr za strany zaměstnavatele výpovědí bez uvedení důvodu, Poslaneckou sněmovnou neprošla.


Nyní bude „flexi novela“ v rámci legislativního procesu postoupena Senátu. Účinnosti by měla nabýt druhého měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.


Běh výpovědní doby


Byla-li dána výpověď, končí pracovní poměr uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která dle nynější právní úpravy, až na výjimky, začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.


Novela počítá s tím, že výpovědní doba bude primárně i nadále dvouměsíční, avšak nově počne běžet již ode dne doručení výpovědi a skončí dnem, který se číselně shoduje se dnem, kdy začala běžet.


Uvedené znamená faktické zkrácení doby mezi udělením výpovědi a skončením pracovního poměru.


Příklad: Dojde-li dle aktuální právní úpravy k doručení výpovědi dne 11. března, počne běh výpovědní doby dne 1. dubna a skončí dne 31. května. Podle novely by však měla výpovědní doba běžet již od 11. března a skončit dne 11. května.


Prodloužení maximální délky zkušební doby


Novela přináší prodloužení maximální délky zkušební doby u „řadových zaměstnanců“ z nynějších 3 měsíců na 4 měsíce a u vedoucích zaměstnanců z nynějších 6 měsíců na 8 měsíců. Prodloužit délku zkušební doby bude nově možné dodatečně i za jejího trvání.


Prodloužení délky zkušební doby je pozitivní zprávou především pro zaměstnavatele, neboť u některých pracovních pozic může být aktuální délka zkušební doby pro posouzení nezbytných znalostní a odborných dovedností nového zaměstnance nedostatečná.


Zkrácení výpovědní doby v případě výpovědi dle § 52 písm. f) až h).


V případě výpovědi dané zaměstnavatelem pro porušení povinností zaměstnancem či v případě neuspokojivých pracovních výsledků, počítá „flexi novela“ se zkrácením výpovědní doby ze dvou měsíců na jeden měsíc.


Přivýdělek zaměstnance na rodičovské dovolené


Novela dále umožnuje, aby zaměstnanec v pracovním poměru, který čerpá rodičovskou dovolenou, mohl nově vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce u téhož zaměstnavatele stejně druhově vymezené práce. Dohoda musí být uzavřena na dobu čerpání rodičovské dovolené nebo její části, přičemž nijak neovlivní čerpání rodičovského příspěvku. Dle aktuální právní úprava tato možnost neexistovala, resp. zákon dosud neumožňoval, aby byl sjednán stejný druh práce.


Uvedenou změnu lze vnímat pozitivně především z hlediska zaměstnankyň pečujících na rodičovské dovolené o malé děti, které si chtějí přivydělat u svého zaměstnavatele a chtějí vykonávat stejný druh práce. Tato změna současně umožní zaměstnancům na rodičovské dovolené „nevypadnout“ z pracovního procesu a alespoň částečně se i nadále aktivně věnovat stejnému druhu práce, což lze nepochybně hodnotit pozitivně i ze strany zaměstnavatele.


Letní práce mladistvých


Nezletilí od 14 let budou mít nově možnost vykonávat závislou práci v období letních prázdnin. Novelou bude současně umožněno, aby v období letních prázdnin mohli vykonávat závislou práci i nezletilí ve věku 15 až 17 let, kteří nemají ukončenou povinnou školní docházku.


Délka směny v jednotlivých dnech nicméně nebude moci překročit 7 hodin a délka týdenní doby nebude moci překročit 35 hodin. Práce je současně omezena pouze na lehké práce, které neškodí zdraví, vzdělání a morálnímu rozvoji (práce zařazené do první kategorie zákona o ochraně veřejného zdraví).


Další vybrané změny


Garance návratu na původní pracovní pozici a stejné pracoviště pro zaměstnance, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením 2 let věku dítěte (dosud platí, že zaměstnanec byl zařazen zpět podle druhu práce v pracovní smlouvě, což ovšem nutně neznamená původní pracovní místo). Při návratu zaměstnance z rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte i nadále platí stávající právní úprava.


Primárně bezhotovostní způsob výplaty mzdy a možnost vyplácet zaměstnancům mzdu v jiné měně než v českých korunách.


Možnost vícero opakování pracovních poměrů na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele, jde-li i o zaměstnance, který zastupuje za zaměstnance na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené. Dosud platí, že pracovní poměr na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele může činit maximálně 3 roky a je možné ho opakovat maximálně dvakrát (tzn. uzavření maximálně tří pracovních smluv na dobu 3 let). Nově bude možné uzavřít ve vyjmenovaných případech např. devět po sobě jdoucích pracovních smluv u téhož zaměstnavatele po dobu 1 roku.


S ohledem na široký konsensus napříč politickým spektrem se v dalším průběhu legislativního procesu nepředpokládají významnější komplikace či změny a lze očekávat, že účinnosti by „flexi novela“ mohla nabýt již v polovině tohoto roku.


Zaměstnavatelům se proto nabízí podrobit jejich pracovněprávní dokumentaci právnímu auditu tak, aby co nejlépe reflektovala v mezích výše uvedených změn jejich představy. Máte-li v tomto ohledu zájem o právní pomoc naší advokátní kancelář, neváhejte se nám ozvat.


Mgr. Martin Pospíšil
advokátní koncipient


Mgr. Vladimír Rajf
advokát