V současné době je Poslanecké sněmovně projednávána zásadní novela občanského zákoníku, která by měla přinést významné změny v oblasti úpravy poměrů nezletilého dítěte v době po rozvodu manželství. Podle původních informací by novela měla nabýt účinnosti v lednu roku 2025, nicméně s ohledem k vývoji legislativního procesu nelze vyloučit, že se tak stane později. Jelikož se jedná o novelu přinášející větší množství změn, rozhodli jsme se tento článek rozdělit do dvou samostatných příspěvků. V tom prvním si představíme chystané zjednodušení a zrychlení rozvodů těch manželů, kteří spolu mají nezletilé děti.
Preference dohod o poměrech nezletilého dítěte
Dle aktuálního znění občanského zákoníku, konkrétně dle ust. § 755 odst. 3 občanského zákoníku, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, na dobu po rozvodu manželství.
Novelizovaná úprava tak kriticky reaguje na dosavadní judikaturu, která dovozovala, že v případě, kdy bylo o úpravě péče o nezletilé dítě rozhodnuto soudním rozhodnutím, není přípustné takové rozhodnutí měnit prostou dohodou rodičů, neboť v opatrovnickém řízení je stěžejním hlediskem ochrana zájmů dítěte, a proto je třeba, aby i nová dohoda byla přezkoumána soudem. Uvedená úprava se obdobně uplatní i ve věcech úpravy výživného.
V současné době tak před každým rozvodem manželství rodičů, jež mají nezletilé děti, musí proběhnout nejprve opatrovnické řízení, v rámci něhož opatrovnický soud buď schválí dohodu rodičů o poměrech nezletilého dítěte na dobu po rozvodu manželství, nebo pokud rodiče nejsou takové dohody schopni, musí autoritativně rozhodnout sám svým rozhodnutím.
Dle navrhované novely by nebylo nutné vést dvě různá řízení, tj. nejdříve opatrovnické řízení a následně řízení o rozvod manželství, ale bylo by postačující, pokud by rodiče k návrhu na zahájení řízení o rozvod manželství přiložili písemnou dohodu o úpravě poměrů nezletilého dítěte na dobu po rozvodu s úředně ověřenými podpisy obou rodičů. Tímto by odpadla i činnost orgánu sociálně právní ochrany dětí, jež v opatrovnickém řízení vystupuje jako opatrovník nezletilého dítěte. Při schválení mimosoudní dohody rodičů by nebyla jeho participace nikterak vyžadována. Až ve chvíli, pokud by se rozvádějící rodiče nebyli schopni dohodnout, by muselo být zahájeno opatrovnické řízení, přičemž by jej bez návrhu mohl zahájit sám opatrovnický soud.
Dle stávající právní úpravy je nutné se obrátit na soud i v případě, kdy rozhodnutí opatrovnického soudu již nereflektuje potřeby nezletilého dítěte a jeho rodičů, kvůli čemuž je potřeba jej změnit. I za těchto okolností se navrhovaná novela snaží prosadit prioritu dohody rodičů nezletilého dítěte o úpravě jeho dalších poměrů a snížit tak státní ingerenci do rodinného života, neboť právě rodiče mají být těmi, komu jsou důvody změny poměrů a zájmy dítěte nejlépe známy. Tudíž i v takovém případě by dle navrhované novely byla prioritním řešením dohoda rodičů, kdy soudní úprava by byla až subsidiárním řešením. Je však nutné poznamenat, že pozdější mimosoudní dohodu rodičů by nebylo možné vykonat, neboť nemá účinky soudního rozhodnutí. V případě existence takové dohody by se však opatrovnický soud zdržel dalšího zásahu do poměrů rodiny, ledaže by byl takový zásah z hlediska nejlepšího zájmu dítěte nutný.
Novelizovaná úprava tak kriticky reaguje na dosavadní judikaturu, která dovozovala, že v případě, kdy bylo o úpravě péče o nezletilé dítě rozhodnuto soudním rozhodnutím, není přípustné takové rozhodnutí měnit prostou dohodou rodičů, neboť v opatrovnickém řízení je stěžejním hlediskem ochrana zájmů dítěte, a proto je třeba, aby i nová dohoda byla přezkoumána soudem. Uvedená úprava se obdobně uplatní i ve věcech úpravy výživného.
Závěr
Aktuálně projednávaná novela občanského zákoníku navrhuje významné změny v oblasti péče o nezletilé děti po rozvodu. Novelou dochází k zjednodušení a podstatnému zrychlení rozvodového řízení v případech, kdy jsou rodiče schopni se o budoucích poměrech nezletilého dítěte dohodnout. V takovém případě by mohli rozvádějící se rodiče přiložit k návrhu na rozvod pouze písemnou dohodu o budoucích poměrech dítěte s úředně ověřenými podpisy, což by eliminovalo potřebu samostatného opatrovnického řízení. Novela také usnadňuje změny v péči a výživném, kdy soudní zásah bude nutný pouze při neshodě rodičů nebo pokud to bude v nejlepším zájmu dítěte.
Mgr. Kateřina Kobrlová
advokátní koncipientka
Mgr. Vladimír Rajf
advokát