V předchozím článku jsme Vám představili první část chystaných novinek rodinného práva, které by měly nabýt účinnosti v roce 2025. Dnes je na řadě zbývající druhá část týkající se výživného.
Výživné pro nezletilé dítě
Navrhovanou novinkou je stanovení nové zvýšené sazby úroku z prodlení pro pohledávky výživného pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti. Primárním důvodem zakotvení této úpravy má být větší motivace povinné osoby, tj. povinného rodiče, k dobrovolnému plnění své povinnosti a zároveň větší ochrana nezletilých dětí, kterým tím má být poskytnuta odpovídající kompenzace spojená s tím, že včas neobdržely prostředky, na které mají nárok.
Dále je navrhována změna současného znění ust. § 923 odst. 2 občanského zákoníku, jež nyní stanovuje, že dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací. Novela se snaží reagovat na negativní důsledky, které stávající úprava může způsobit v případech, kdy na straně povinného, tj. rodiče, dochází k objektivní nemožnosti plnit výživné v dosavadní výši, např. z důvodu snížení mzdy. Jelikož mezi faktickou změnou poměrů daného rodiče a rozhodnutím soudu může uplynout značná doba, během kterých se povinný rodič může dostat do finančních problémů, zakotvuje nově navrhovaná právní úprava alespoň poměrně snížení dávky výživného splatného v budoucnu.
V rámci úpravy výživného pro nezletilé dítě dochází i k předložení návrhu nového znění ust. § 473 zákona o zvláštních řízeních soudních, jež upravuje předběžnou vykonatelnost rozsudků v rámci opatrovnického řízení, které by nově mělo být doplněno o lhůtu stanovenou k plnění nedoplatku na výživném. Současná judikatura váže vykonatelnost rozsudku odsuzujícího k zaplacení nedoplatku na výživném na právní moc rozsudku, čímž je de facto popřen smysl tohoto ustanovení. Z tohoto důvodu by nově byla stanovena lhůta 15 dnů, do kterých by bylo třeba splnit povinnost k plnění nedoplatku. Z důvodu zvláštního zřetele hodných by soud mohl určit delší lhůtu nebo plnění ve splátkách.
Závěr
V případě přijetí této novely občanského zákoníku by došlo k významným změnám v oblasti výživného pro nezletilé děti. Je navrhováno zavedení vyššího úroku z prodlení, který má motivovat rodiče k včasnému placení a zajistit dětem kompenzaci za opožděné platby. Novela také představuje možný koncept, kdy se snížené výživné zpětně nevrací, což má zabránit finančním problémům rodičů při objektivním snížení jejich příjmů. Dále by novela stanovila novou lhůtu 15 dnů na úhradu nedoplatků na výživném po vydání rozsudku, čímž by došlo k usnadnění vymáhání nedoplatků.
Mgr. Kateřina Kobrlová
advokátní koncipientka
Mgr. Vladimír Rajf
advokát